2022 Genesis G70 3.3T Standard AWD
The 2022 Genesis G70 3.3T Standard AWD is a 365-hp 3.3-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $44,200 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,200 |
| MSRP with Destination | $45,245 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin-Turbocharged V6 |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 365 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 376 lb-ft @ 1300-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve D-CVVT GDI |
| Bore and Stroke | 92.0 x 83.8 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link (5-link) |
| Front Stabilizer Bar | Hollow type |
| Rear Stabilizer Bar | Solid type |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 1-piston floating |
| Front Brake Disc | 13.6 in ventilated disc (345mm) |
| Rear Brake Disc | 12.99 in ventilated disc (330mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19x8.0J |
| Wheels Rear | 19x8.5J |
| Tires Front | P225/40R19 |
| Tires Rear | P255/35R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 63.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 10.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,001 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.6 in |