2022 Genesis G80 3.5T AWD Sport Prestige AS
The 2022 Genesis G80 3.5T AWD Sport Prestige AS is a 375-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $69,750 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $69,750 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 Twin-Turbocharged |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 19.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Turning Diameter | 36.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-Piston Monobloc |
| Front Brake Disc | Ventilated 14.2" (360 mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated 13.6" (345 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20x8.5J |
| Wheels Rear | 20x9.5J |
| Tires Front | 245/40R20 |
| Tires Rear | 275/35R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.7 in |
| Width | 75.8 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 118.5 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,508 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |