2022 Genesis G90 3.3T Premium
The 2022 Genesis G90 3.3T Premium is a 365-hp 3.3-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L (3,342cc) DOHC 24-valve V6 Twin Turbocharged; Dual Continuously Variable Valve Timing (D-CVVT); Gasoline Direct Injection (GDI); Variable Intake System (VIS); aluminum block/head; 10.0:1 compression |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 365 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 376 lb-ft @ 1300-4500 rpm (on premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24 valves; Dual CVVT (D-CVVT) |
| Bore and Stroke | 92.0 x 83.8 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (standard); HTRAC AWD (optional) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with paddle shifters; Shift-By-Wire (SBW); Intelligent Drive Mode with Smart Shift |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded / Premium (HP ratings on premium; regular unleaded acceptable at reduced output) |
| Tank Capacity | 21.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent multi-link (5-link); Genesis Adaptive Control Suspension (GACS; supplier: Sachs/ZF) |
| Rear Suspension | Independent multi-link (5-link); Genesis Adaptive Control Suspension (GACS; supplier: Sachs/ZF) |
| Front Stabilizer Bar | 25mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 17mm solid |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston; ventilated disc |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.4" (341mm) ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" x 8.5J Chrome Alloy |
| Wheels Rear | 19" x 9.5J Chrome Alloy |
| Tires Front | P245/45R19 |
| Tires Rear | P275/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 204.9 in |
| Width | 75.4 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 124.4 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,662 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 46.3 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |