2022 Genesis GV70 3.5T AWD Sport Advanced
The 2022 Genesis GV70 3.5T AWD Sport Advanced is a 375-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $57,600 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $57,600 |
| MSRP with Destination | $58,645 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 Twin Turbo GDI+MPI |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 92.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Premium |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston (Monobloc) |
| Front Brake Disc | 14.2" (360 mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.6" (345 mm) ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" |
| Wheels Rear | 19" |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.9 in |
| Rear Track | 65.6 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 28.9 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.2 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |