2023 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70
The 2023 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70 is a 429-hp with a single-speed reduction gear; shift-by-wire; paddle shifters; drive modes: eco, comfort, sport, sport+, custom and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual permanent-magnet synchronous AC motor AWD; Front 160 kW + Rear 160 kW = 320 kW combined (~429 HP); Boost Mode (10 sec): 360 kW / ~483 HP; 77.4 kWh lithium-ion polymer battery (697V) |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Injection Type | Battery electric; 10 kW on-board charger (OBC); 800V ultra-fast charging capable |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (dual motor) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear; shift-by-wire; paddle shifters (regen braking); Drive modes: Eco, Comfort, Sport, Sport+, Custom |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric (77.4 kWh usable battery); Level 2 240V/48A ~7 hrs (10-100%); DC Fast 50 kW: 73 min (10-80%); DC Fast 800V/>250 kW: 18 min (10-80%) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson multi-link strut; coil springs; electronically controlled (with Road Preview) |
| Rear Suspension | Multi-link; coil springs; electronically controlled (with Road Preview) |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc; Mando IEB booster |
| Rear Brake Disc | 13.6" (345mm) ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5J alloy (offset +43) |
| Wheels Rear | 20 x 8.5J alloy (offset +43) |
| Tires Front | 265/45R20 |
| Tires Rear | 265/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 28.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,982 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 36.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |
| Hip Room Front | 56.1 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |