2023 Genesis G80 2.5T RWD
The 2023 Genesis G80 2.5T RWD is a 300-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and rear-wheel drive. It is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve Turbocharged Inline-4 (GDI+MPI) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with shift-by-wire and paddle shifters |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 17.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 1-piston |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 13.6 in (345mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated disc, 12.8 in (325mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J alloy |
| Tires Front | 245/50R18 |
| Tires Rear | 245/50R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.7 in |
| Width | 75.8 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 118.5 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 65.3 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,957 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.2 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |