2023 Genesis G90 3.5T AWD e-SC
The 2023 Genesis G90 3.5T AWD e-SC is a 409-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $98,700 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $98,700 |
| MSRP with Destination | $99,795 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 24-valve DOHC V6 Twin Turbocharged (L6B) with Dual CVVT + 48V electric supercharger (MHSG mild hybrid); GDI+MPI dual injection; aluminum block and head; idle stop & go (ISG); 11:1 compression ratio |
| Displacement | 3.47 L |
| Horsepower | 409 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 405 lb-ft @ 1300–4500 rpm (on premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24 valves (4 per cylinder); Dual CVVT (variable valve timing on intake and exhaust) |
| Bore and Stroke | 92 x 87 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (dual injection — direct + port) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with paddle shifters and shift-by-wire |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.727 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91 octane) for rated output; regular unleaded (87 octane) acceptable |
| Tank Capacity | 19.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent multi-link; Multi-Chamber Air Suspension |
| Rear Suspension | Independent multi-link; Multi-Chamber Air Suspension; Rear Wheel Steering (RWS) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston; integrated electronic booster |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc; copper calipers |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21" x 8.5J (alloy) |
| Wheels Rear | 21" x 9.5J (alloy) |
| Tires Front | 245/40R21 |
| Tires Rear | 275/35R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 207.7 in |
| Width | 76 in |
| Height | 58.7 in |
| Wheelbase | 125.2 in |
| Front Track | 65.2 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 10.59 ft³ |
| Curb Weight | 5,192 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |