2023 Genesis GV60 Performance AWD
The 2023 Genesis GV60 Performance AWD is a 429-hp electric with a single-speed reduction gear and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual Motor Electric AWD (Front 160 kW + Rear 160 kW) |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 39.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-Piston |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) Ventilated |
| Rear Brake Disc | 14.2" (360mm) Ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 21 |
| Wheels Rear | 8.5J x 21 |
| Tires Front | 255/40R21 |
| Tires Rear | 255/40R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,890 lbs |