| Price |
| MSRP | $31,055 |
| MSRP with Destination | $32,080 |
| Destination Charge | $1,025 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC Naturally Aspirated inline-4 (M20A-FKS) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 169 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (D-4) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Direct-Shift CVT (DSCVT) |
| Fuel Economy |
| City | 29 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | 91 Octane Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Dimensions & Weight |
| Curb Weight | 3,086 lbs |