2024 Acura Integra Type S
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $51,800 |
| MSRP with Destination | $52,995 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | In-Line 4 Cylinder with Turbocharger |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 320 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2600-4000 rpm |
| Redline | 7,000 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Differential Type | Helical Limited-Slip Differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual with Rev-Match Control |
| 1st Gear | 3.625 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 2.115 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.529 (90 mph **) |
| 4th Gear | 1.125 (122 mph **) |
| 5th Gear | 0.911 (150 mph **) |
| 6th Gear | 0.734 (187 mph **) |
| Reverse | 3.757 |
| Final Drive | 3.842 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded 93 Octane |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Dual-Axis Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 29.0 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 20.5 mm (solid) |
| Turning Diameter | 39.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Brembo 4-Piston Aluminum |
| Front Brake Disc | 13.8 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.0 in (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in |
| Wheels Rear | 19 in |
| Tires Front | 265/30ZR19 93Y |
| Tires Rear | 265/30ZR19 93Y |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 55.4 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 63.5 in |
| Ground Clearance | 4 in |
| Approach Angle | 10.9° |
| Departure Angle | 13.5° |
| Cargo Volume | 24.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,219 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline