| Price |
| MSRP | $67,350 |
| MSRP with Destination | $68,545 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Turbo Aluminum-Alloy V6 |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 355 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 354 lb-ft @ 1400-5000 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Super Handling All-Wheel Drive (SH-AWD) |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.27 |
| 3rd Gear | 2.19 |
| 4th Gear | 1.6 |
| 5th Gear | 1.3 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.78 |
| 8th Gear | 0.65 |
| 9th Gear | 0.58 |
| 10th Gear | 0.52 |
| Reverse | 3.97 |
| Final Drive | 4.17 |
| Fuel Economy |
| City | 17 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded 91 Octane |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 30.5 mm (solid) |
| Rear Stabilizer Bar | 20.0 x 3.5 mm (solid) |
| Turning Diameter | 40.5 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Brembo 4-Piston |
| Front Brake Disc | 14.3 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.0 in (Solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 21 x 9.5J |
| Wheels Rear | 21 x 9.5J |
| Tires Front | 275/40R21 |
| Tires Rear | 275/40R21 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 198.4 in |
| Width | 78.7 in |
| Height | 67.1 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 67.7 in |
| Rear Track | 67.7 in |
| Ground Clearance | 9.4 in |
| Curb Weight | 4,741 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |