| Price |
| MSRP | $49,600 |
| MSRP with Destination | $50,795 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Turbocharged Aluminum-alloy 4-Cylinder |
| Horsepower | 272 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 1600-4500 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve, DOHC VTEC |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | SH-AWD |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.27 |
| 3rd Gear | 2.19 |
| 4th Gear | 1.6 |
| 5th Gear | 1.3 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.78 |
| 8th Gear | 0.65 |
| 9th Gear | 0.58 |
| 10th Gear | 0.52 |
| Reverse | 3.97 |
| Final Drive | 4.17 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded 91 Octane |
| Tank Capacity | 17.1 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 38.9 ft |
| Dimensions & Weight |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Curb Weight | 4,024 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 60 in |
| Shoulder Room Rear | 57 in |