| Price |
| MSRP | $44,000 |
| MSRP with Destination | $45,350 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4 Cylinder with Turbocharger |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 179 lb-ft @ 1700-5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC VTEC |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | CVT (AV-S7) with Paddle Shifters |
| Final Drive | 5.641 |
| Fuel Economy |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 37 ft |
| Dimensions & Weight |
| Wheelbase | 104.5 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Curb Weight | 3,611 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 36.8 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |