| Price |
| MSRP | $28,395 |
| MSRP with Destination | $29,590 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Turbocharged Inline-4 |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 192 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 192 lb-ft @ 1700-5000 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC VTEC |
| Bore and Stroke | 73.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Final Drive | 5.363 |
| Fuel Economy |
| City | 29 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Front Stabilizer Bar | 27.0 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 16.0 mm (solid) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.5 in. vented |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17x7.5J |
| Wheels Rear | 17x7.5J |
| Tires Front | 225/50R17 94V |
| Tires Rear | 225/50R17 94V |
| Dimensions & Weight |
| Length | 195.7 in |
| Width | 73.3 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 111.4 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,239 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 40.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 55.4 in |