| Price |
| MSRP | $24,595 |
| MSRP with Destination | $25,790 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Atkinson Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 150 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 133 lb-ft @ 4000-5000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT); paddle shifters on Sport |
| Final Drive | 3.941 |
| Fuel Economy |
| City | 32 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm (solid) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in. vented |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 16 in. |
| Wheels Rear | 16 in. |
| Tires Front | P215/55R16 93H |
| Tires Rear | P215/55R16 93H |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.8 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,875 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |