| Price |
| MSRP | $29,295 |
| MSRP with Destination | $30,490 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Two-Motor Hybrid, Atkinson Inline-4 + Dual Electric Motors |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 232 lb-ft @ 0-2000 rpm (electric motor) rpm |
| Redline | 6,250 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | e-CVT Direct Drive with deceleration selectors |
| Reverse | 2.455 |
| Final Drive | 3.421 |
| Fuel Economy |
| City | 50 MPG |
| Highway | 47 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 18.0 mm (solid) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in. vented |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in. |
| Wheels Rear | 18 in. |
| Tires Front | P235/40R18 91W |
| Tires Rear | P235/40R18 91W |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.8 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,208 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 64% / 36% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |