| Price |
| MSRP | $30,595 |
| MSRP with Destination | $31,790 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Atkinson-cycle DOHC 16-valve inline 4-cylinder with AC Synchronous Permanent-Magnet Electric Motor; Two-Motor Full Hybrid System (FHEV); Direct Fuel Injection |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 134 lb-ft @ 4500 rpm (engine); 232 lb-ft @ 0-2000 rpm (electric motor) rpm |
| Redline | 6,250 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual Variable Timing Control (Dual-VTC) intake and exhaust |
| Bore and Stroke | 81 × 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Two-Motor Full Hybrid System; direct drive (no CVT); deceleration selectors; Electric Motor ratio 2.455; lock-up ratio 0.806; reverse 2.455; final drive 3.421 |
| Reverse | 2.455 |
| Final Drive | 3.421 |
| Fuel Economy |
| City | 50 MPG |
| Highway | 45 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson struts |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 18.0 mm solid |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.2 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 235/40R18 91W all-season |
| Tires Rear | 235/40R18 91W all-season |
| Dimensions & Weight |
| Length | 179 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 24.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,252 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |