| Price |
| MSRP | $35,400 |
| MSRP with Destination | $36,795 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine |
| Engine Type | In-Line 4-Cylinder with Turbocharger |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 179 lb-ft @ 1700-5000 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC VTEC |
| Bore and Stroke | 73.0 × 89.5 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | CVT (Continuously Variable Transmission) |
| Reverse | 2.645 |
| Final Drive | 5.64 |
| Fuel Economy |
| City | 28 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.6 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 17.2 mm |
| Turning Diameter | 37.3 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.3 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.2 in (solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 235/60R18 103H |
| Tires Rear | 235/60R18 103H |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.84 in |
| Width | 73.46 in |
| Height | 66.15 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 7.8 in |
| Approach Angle | 17.1° |
| Departure Angle | 21.3° |
| Cargo Volume | 39.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,525 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 41 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 52.6 in |