| Price |
| MSRP | $37,130 |
| MSRP with Destination | $38,525 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine |
| Engine Type | Atkinson In-Line 4-Cylinder |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 204 hp |
| Torque | 247 lb-ft @ 0-2000 rpm (electric motor) rpm |
| Redline | 6,250 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 × 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | Two-Motor Drive (i-MMD) |
| Reverse | 2.231 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy |
| City | 40 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 37 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.6 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 13.0 mm |
| Turning Diameter | 37 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in (ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.2 in (solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 235/60R18 103H |
| Tires Rear | 235/60R18 103H |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.84 in |
| Width | 73.46 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 63.3 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Approach Angle | 16.1° |
| Departure Angle | 21.3° |
| Cargo Volume | 36.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,869 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 41 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 52.6 in |