| Price |
| MSRP | $26,500 |
| MSRP with Destination | $27,950 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L naturally aspirated DOHC 16-valve i-VTEC inline 4-cylinder; Multi-Point Fuel Injection |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86 × 85.9 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Multi-Point Fuel Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT); ratio range 2.526–0.408; reverse 2.706–1.552; final drive 5.436 |
| Final Drive | 5.436 |
| Fuel Economy |
| City | 26 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson struts |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 27 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.2 mm solid |
| Turning Diameter | 35.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.3 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.2 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | 215/60R17 96H |
| Tires Rear | 215/60R17 96H |
| Dimensions & Weight |
| Length | 179.8 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 63.4 in |
| Wheelbase | 104.5 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 15.5° |
| Departure Angle | 20.5° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,159 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 47.4 in |