2026 Honda Odyssey EX-L
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,795 |
| MSRP with Destination | $44,290 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 |
| Horsepower | 280 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 4700 rpm |
| Redline | 6,900 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve SOHC i-VTEC |
| Bore and Stroke | 89.0 x 93.0 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Automatic (10AT) with Shift-By-Wire and Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.246 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 3.271 (51 mph **) |
| 3rd Gear | 2.185 (76 mph **) |
| 4th Gear | 1.597 (104 mph **) |
| 5th Gear | 1.304 (127 mph **) |
| 6th Gear | 1 (165 mph **) |
| 7th Gear | 0.782 (212 mph **) |
| 8th Gear | 0.653 (253 mph **) |
| 9th Gear | 0.581 (285 mph **) |
| 10th Gear | 0.517 (320 mph **) |
| Reverse | 3.974 |
| Final Drive | 3.61 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Compact Multi-Link with Trailing Arms |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm (solid) |
| Rear Stabilizer Bar | 20.0 x 3.2 mm (tubular) |
| Turning Diameter | 39.64 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in Machine-Finished Alloy |
| Wheels Rear | 18 in Machine-Finished Alloy |
| Tires Front | 235/60R18 103H All-Season |
| Tires Rear | 235/60R18 103H All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 205.2 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 67.3 in |
| Rear Track | 67.2 in |
| Cargo Volume | 32.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,526 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55.5% / 44.5% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 40.9 in |
| Shoulder Room Front | 63.1 in |
| Shoulder Room Rear | 61.6 in |
| Hip Room Front | 58.6 in |
| Hip Room Rear | 64.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline