2026 Honda Passport RTL Towing
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $45,450 |
| MSRP with Destination | $46,900 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | V6, Naturally Aspirated |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 285 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve with Dual VTC (Variable Timing Control) |
| Bore and Stroke | 89.0 x 93.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) — 2nd-Gen i-VTM4 |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Automatic (10AT) with Shift-By-Wire (SBW) and Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.246 (27 mph **) |
| 2nd Gear | 3.271 (43 mph **) |
| 3rd Gear | 2.185 (65 mph **) |
| 4th Gear | 1.597 (89 mph **) |
| 5th Gear | 1.304 (109 mph **) |
| 6th Gear | 1 (142 mph **) |
| 7th Gear | 0.782 (181 mph **) |
| 8th Gear | 0.653 (217 mph **) |
| 9th Gear | 0.581 (244 mph **) |
| 10th Gear | 0.517 (274 mph **) |
| Reverse | 3.974 |
| Final Drive | 4.167 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with aluminum lower arms, coil springs, and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 25 x 4.5 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 24.7 x 4.7 mm (tubular) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.8-in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.0-in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in. Shark Gray Alloy |
| Wheels Rear | 18-in. Shark Gray Alloy |
| Tires Front | 265/60R18 110H All-Season |
| Tires Rear | 265/60R18 110H All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.5 in |
| Width | 79.4 in |
| Height | 73.1 in |
| Wheelbase | 113.6 in |
| Front Track | 68 in |
| Rear Track | 68.2 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 23° |
| Departure Angle | 23.1° |
| Cargo Volume | 44 ft³ |
| Curb Weight | 4,478 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58.6% / 41.4% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 40.7 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 40.9 in |
| Shoulder Room Front | 61.9 in |
| Shoulder Room Rear | 61.7 in |
| Hip Room Front | 58.3 in |
| Hip Room Rear | 57.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline