2026 Honda Pilot EX-L AWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,595 |
| MSRP with Destination | $48,090 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 DOHC |
| Displacement | 3.471 L |
| Horsepower | 285 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC Dual VTC |
| Bore and Stroke | 89 x 93 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | 2nd-Gen Intelligent Variable Torque Management (i-VTM4) AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Automatic with Shift-By-Wire and Paddle Shifters (10AT) |
| 1st Gear | 5.246 (27 mph **) |
| 2nd Gear | 3.271 (43 mph **) |
| 3rd Gear | 2.185 (64 mph **) |
| 4th Gear | 1.597 (87 mph **) |
| 5th Gear | 1.304 (107 mph **) |
| 6th Gear | 1 (139 mph **) |
| 7th Gear | 0.782 (178 mph **) |
| 8th Gear | 0.653 (214 mph **) |
| 9th Gear | 0.581 (240 mph **) |
| 10th Gear | 0.517 (270 mph **) |
| Reverse | 3.974 |
| Final Drive | 4.167 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 25.4 x 4.5 mm tubular |
| Turning Diameter | 37.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.8 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 255/60R18 |
| Tires Rear | 255/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200.1 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 70.9 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 67.8 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 20.3° |
| Cargo Volume | 18.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,528 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56.4% / 43.6% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 61.9 in |
| Shoulder Room Rear | 59.5 in |
| Hip Room Front | 58.4 in |
| Hip Room Rear | 44.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline