| Price |
| MSRP | $42,000 |
| MSRP with Destination | $43,195 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine |
| Engine Type | Two-Motor Hybrid, Atkinson Inline-4 + Dual Electric Motors |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 232 lb-ft @ 0-2000 rpm (electric motor) rpm |
| Redline | 6,250 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | e-CVT Direct Drive with S+ Shift alloy paddle shifters |
| Reverse | 2.455 |
| Final Drive | 3.421 |
| Fuel Economy |
| City | 46 MPG |
| Highway | 41 MPG |
| Combined | 44 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Dual-Axis MacPherson Strut; Adaptive Damper System |
| Rear Suspension | Multi-Link; Adaptive Damper System |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 18 mm (solid) |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Brembo 4-Piston Aluminum |
| Front Brake Disc | 13.8 in. vented |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19x8.5J |
| Wheels Rear | 19x8.5J |
| Tires Front | 235/40R19 |
| Tires Rear | 235/40R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 178.4 in |
| Width | 74 in |
| Height | 53.4 in |
| Wheelbase | 102.6 in |
| Front Track | 64 in |
| Rear Track | 63.5 in |
| Cargo Volume | 15.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,261 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 63% / 37% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 33.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 32 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 53.2 in |
| Hip Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Rear | 48.7 in |