2026 Honda Prologue Touring (AWD)
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $54,500 |
| MSRP with Destination | $55,995 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual Motor Electric |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 355 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Fuel Economy | |
| City | 108 MPG |
| Highway | 90 MPG |
| Combined | 99 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 35.7 x 5.4 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 19.0 mm solid |
| Turning Diameter | 39.6 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.6 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5 in |
| Wheels Rear | 19 x 8.5 in |
| Tires Front | 255/60R19 109H |
| Tires Rear | 255/60R19 109H |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192 in |
| Width | 78.3 in |
| Height | 65.2 in |
| Wheelbase | 121.8 in |
| Front Track | 66.1 in |
| Rear Track | 66.3 in |
| Ground Clearance | 8.098 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 18.3° |
| Cargo Volume | 23.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,207 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.4 in |
| Shoulder Room Rear | 57.6 in |
| Hip Room Front | 57.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |