| Price |
| MSRP | $45,995 |
| MSRP with Destination | $47,490 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L naturally aspirated SOHC 24-valve V6 i-VTEC with Variable Cylinder Management (VCM); Direct Fuel Injection |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 280 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 4700 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | SOHC 24-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 89 × 93 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Intelligent Variable Torque Management (i-VTM4) AWD |
| Transmission |
| Transmission | 9-Speed Automatic (9AT) with Shift-By-Wire (SBW) and paddle shifters |
| 1st Gear | 4.713 |
| 2nd Gear | 2.842 |
| 3rd Gear | 1.909 |
| 4th Gear | 1.382 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.808 |
| 7th Gear | 0.699 |
| 8th Gear | 0.58 |
| 9th Gear | 0.48 |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson struts; off-road tuned |
| Rear Suspension | Multi-link; off-road tuned |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 x 4.5 mm tubular |
| Turning Diameter | 43.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Dimensions & Weight |
| Length | 210.2 in |
| Width | 78.6 in |
| Height | 70.8 in |
| Wheelbase | 125.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.8 in |
| Ground Clearance | 7.64 in |
| Approach Angle | 20.4° |
| Departure Angle | 19.6° |
| Cargo Volume | 33.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,495 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57.3% / 42.7% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 38.8 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |
| Shoulder Room Front | 62 in |
| Shoulder Room Rear | 61.5 in |
| Hip Room Front | 59.1 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |