| Price |
| MSRP with Destination | $55,795 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 + Hybrid Drive |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (Hybrid) |
| Transmission |
| Transmission | eCVT |
| Fuel Economy |
| City | 43 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 43 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (87+ Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.4 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 202.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 61.4 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 66.1 in |
| Rear Track | 66.6 in |
| Cargo Volume | 13.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,750 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 40.7 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 53.9 in |
| Hip Room Front | 56.9 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |