| Price |
| MSRP | $77,950 |
| MSRP with Destination | $79,400 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 3.4L Twin-Turbo V6 |
| Displacement | 3.4 L |
| Horsepower | 349 hp @ 4,800 rpm |
| Torque | 479 lb-ft @ 2000-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 85.5 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | 4-Wheel Drive (Full-Time) |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.257 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.944 |
| 5th Gear | 1.532 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.801 |
| 9th Gear | 0.661 |
| 10th Gear | 0.613 |
| Reverse | 4.307 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy |
| City | 15 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Four-Link with Coil Springs |
| Turning Diameter | 21 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Fixed 4-Cylinder Caliper |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in (alloy) |
| Wheels Rear | 20 in (alloy) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 197 in |
| Width | 78 in |
| Height | 75.6 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.6 in |
| Rear Track | 65.7 in |
| Ground Clearance | 8.66 in |
| Approach Angle | 26° |
| Departure Angle | 21° |
| Cargo Volume | 40.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,565 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 43.2 in |
| Legroom Front | 41.2 in |
| Legroom Rear | 36.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 57.2 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 56.4 in |