| Price |
| MSRP with Destination | $109,200 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2UR-GSE 5.0L V8 (Naturally Aspirated, Aluminum Block & Heads) |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 471 hp @ 7,100 rpm |
| Torque | 398 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-Valve Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 94.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Differential Type | Torsen Limited-Slip Rear Differential (Performance Package) |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.937 |
| Fuel Economy |
| City | 16 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-Joint Multilink |
| Rear Suspension | Multilink |
| Turning Diameter | 17.7 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc (4-wheel power-assisted, ABS+EBD) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 21 in (staggered, forged alloy) |
| Wheels Rear | 21 in (staggered, forged alloy) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 187.4 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 53.4 in |
| Wheelbase | 113 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.2 in |
| Cargo Volume | 3.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,540 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 54% / 46% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.2 in |
| Headroom Rear | 32.2 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 32.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 48.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 43.7 in |