| Price |
| MSRP with Destination | $99,280 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | V35A-FTS 3.4L Twin-Turbo V6 |
| Displacement | 3.4 L |
| Horsepower | 416 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 442 lb-ft @ 1600-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve Dual VVT-iE/VVT-i |
| Bore and Stroke | 85.5 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.153 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.879 |
| 5th Gear | 1.462 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.792 |
| 9th Gear | 0.64 |
| 10th Gear | 0.598 |
| Reverse | 5.169 |
| Final Drive | 2.764 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 21.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | High Mount Multi-Link with Adaptive Variable Suspension (AVS) |
| Rear Suspension | Multi-Link with AVS |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | 4-Piston Opposed Aluminum |
| Front Brake Disc | 14.0 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.1 in (Ventilated, 2-piston caliper) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in (split-20-spoke alloy, noise-reduction) |
| Wheels Rear | 20 in (split-20-spoke alloy, noise-reduction) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 206.1 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 123 in |
| Front Track | 64.3 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Cargo Volume | 16.95 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 53% / 47% |
| Interior |
| Headroom Front | 36.8 in |
| Headroom Rear | 36.4 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 38.9 in |
| Shoulder Room Front | 58.8 in |
| Shoulder Room Rear | 56.4 in |
| Hip Room Front | 55.5 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |