| Price |
| MSRP with Destination | $142,450 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | V35A-FTS 3.4L Twin-Turbo V6 |
| Displacement | 3.4 L |
| Horsepower | 457 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 583 lb-ft @ 2400 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve |
| Bore and Stroke | 85.5 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Full-Time 4-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | 10-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.923 |
| 2nd Gear | 3.257 |
| 3rd Gear | 2.349 |
| 4th Gear | 1.944 |
| 5th Gear | 1.532 |
| 6th Gear | 1.193 |
| 7th Gear | 1 |
| 8th Gear | 0.801 |
| 9th Gear | 0.661 |
| 10th Gear | 0.613 |
| Reverse | 4.307 |
| Final Drive | 3.307 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (95 Octane) |
| Tank Capacity | 17.97 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone |
| Rear Suspension | 4-Link with Coil Springs |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.94 in x 1.26 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.19 in x 0.79 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 200.2 in |
| Width | 78 in |
| Height | 74.6 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 66 in |
| Rear Track | 66.1 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Approach Angle | 21° |
| Departure Angle | 22° |
| Cargo Volume | 30.98 ft³ |
| Curb Weight | 6,230 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 38.98 in |
| Legroom Front | 41.14 in |
| Legroom Rear | 36.61 in |
| Shoulder Room Front | 61.42 in |
| Shoulder Room Rear | 58.86 in |
| Hip Room Front | 59.65 in |
| Hip Room Rear | 58.86 in |