| Price |
| MSRP with Destination | $52,095 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbo Inline-4 (DOHC, D-4ST) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Double-Wishbone |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.9 in x 1.1 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.48 in x 0.71 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.8 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 7.68 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,035 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.34 in |
| Headroom Rear | 38.51 in |
| Legroom Front | 40.96 in |
| Legroom Rear | 36.09 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 53.99 in |
| Hip Room Front | 56.32 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |