| Price |
| MSRP with Destination | $45,470 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 + Hybrid Drive |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 189 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 179 lb-ft @ 4300-4500 rpm (engine) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | eCVT |
| Final Drive | 3.412 |
| Fuel Economy |
| City | 42 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 40 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Double-Wishbone |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.9 in x 1.1 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.48 in x 0.71 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 183.5 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 105.9 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 22.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,945 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.34 in |
| Headroom Rear | 38.51 in |
| Legroom Front | 40.96 in |
| Legroom Rear | 36.09 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 53.99 in |
| Hip Room Front | 56.32 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |