| Price |
| MSRP with Destination | $61,895 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbo Inline-4 (DOHC, D-4ST) |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 317 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve Dual VVT-i |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4ST Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Direct Automatic |
| 1st Gear | 5.52 |
| 2nd Gear | 3.18 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.49 |
| 5th Gear | 1.23 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.67 |
| Reverse | 4.22 |
| Final Drive | 3.33 |
| Fuel Economy |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Floating-Type Double-Piston |
| Front Brake Disc | 13.39 in x 1.10 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.39 in x 0.71 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 192.5 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.2 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.19 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,155 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.06 in |
| Shoulder Room Rear | 56.48 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |