| Price |
| MSRP with Destination | $73,310 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Inline-4 + Plug-in Hybrid |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 304 hp |
| Torque | 233 lb-ft |
| Bore and Stroke | 87.5 x 103.4 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | eCVT |
| Final Drive | 3.64 |
| Fuel Economy |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Floating-Type Double-Piston |
| Front Brake Disc | 13.39 in x 1.50 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.39 in x 0.71 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 192.5 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 65.2 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.07 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 29.59 ft³ |
| Curb Weight | 4,745 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.53 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.06 in |
| Legroom Rear | 37.36 in |
| Shoulder Room Front | 58.06 in |
| Shoulder Room Rear | 56.48 in |
| Hip Room Front | 56.69 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |