| Price |
| MSRP with Destination | $49,495 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Electric Motor |
| Horsepower | 221 hp |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (BEV, Single Motor) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear (BEV) |
| Fuel Economy |
| Combined | 126 MPG |
| Recommended Fuel | Battery Electric Vehicle (no fuel) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.91 in (Ventilated, double-piston floating caliper) |
| Rear Brake Disc | 12.48 in (Ventilated, single-piston floating caliper) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 189.2 in |
| Width | 74.6 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63.5 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 7.87 in |
| Approach Angle | 15° |
| Departure Angle | 24° |
| Curb Weight | 4,321 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.88 in |
| Headroom Rear | 39.69 in |
| Legroom Front | 42.11 in |
| Legroom Rear | 37.52 in |
| Shoulder Room Front | 56.91 in |
| Shoulder Room Rear | 54.32 in |
| Hip Room Front | 54.72 in |
| Hip Room Rear | 51.75 in |