| Price |
| MSRP with Destination | $59,890 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 2.4L Turbo Inline-4 |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 317 lb-ft @ 1700-3600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 99.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Direct Automatic |
| 1st Gear | 5.519 |
| 2nd Gear | 3.184 |
| 3rd Gear | 2.05 |
| 4th Gear | 1.491 |
| 5th Gear | 1.234 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.8 |
| 8th Gear | 0.673 |
| Reverse | 4.22 |
| Fuel Economy |
| City | 21 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 17.83 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Floating-Type Single-Piston |
| Front Brake Disc | 13.3 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 203.2 in |
| Width | 78.4 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Ground Clearance | 7.91 in |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,260 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.02 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.68 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.04 in |
| Shoulder Room Rear | 59.09 in |
| Hip Room Front | 56.53 in |
| Hip Room Rear | 56.8 in |