| Price |
| MSRP with Destination | $80,960 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L V6 Plug-in Hybrid |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 259 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 247 lb-ft @ 4600 rpm |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.1 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | DIRECT4 AWD |
| Transmission |
| Transmission | eCVT (PHEV) |
| Fuel Economy |
| City | 29 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 14.53 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Aluminum Monoblock 6-Piston Opposed |
| Front Brake Disc | 15.7 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.3 in (Ventilated) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 203.2 in |
| Width | 78.4 in |
| Height | 70.1 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Ground Clearance | 7.72 in |
| Departure Angle | 22.3° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,200 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.02 in |
| Headroom Rear | 38.57 in |
| Legroom Front | 41.68 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.04 in |
| Shoulder Room Rear | 59.09 in |
| Hip Room Front | 56.53 in |
| Hip Room Rear | 56.8 in |