| Price |
| MSRP with Destination | $48,240 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | M20A-FXS 2.0L Atkinson Inline-4 + Hybrid |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 196 hp |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT-iE/VVT-i (Atkinson) |
| Bore and Stroke | 80.5 x 97.6 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | D-4S Direct + Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | Electronic AWD (Hybrid) |
| Transmission |
| Transmission | eCVT |
| Final Drive | 3.605 |
| Fuel Economy |
| City | 43 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 42 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (87 Octane acceptable) |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Trailing Wishbone |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in x 1.10 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.1 in x 0.47 in (Solid) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in (5-spoke alloy) |
| Wheels Rear | 18 in (5-spoke alloy) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 177 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 59.8 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 61.02 in |
| Rear Track | 61.02 in |
| Ground Clearance | 6.3 in |
| Approach Angle | 14° |
| Departure Angle | 25° |
| Cargo Volume | 17.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,575 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37.28 in |
| Headroom Rear | 36.34 in |
| Legroom Front | 42.05 in |
| Legroom Rear | 33.13 in |
| Shoulder Room Front | 55.06 in |
| Shoulder Room Rear | 52.91 in |
| Hip Room Front | 53.84 in |
| Hip Room Rear | 52.33 in |