2023 Nissan Z Sport 9AT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,990 |
| MSRP with Destination | $42,085 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin Turbocharged |
| Displacement | 3 L |
| Boost Pressure | 15 psi |
| Horsepower | 400 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 350 lb-ft @ 1600-5200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder; Continuously Variable Valve Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Differential Type | Limited Traction mode (electronic) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-speed automatic with drive mode switch, shift-by-wire |
| 1st Gear | 5.425 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (53 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (77 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (104 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (141 mph **) |
| 6th Gear | 1 (172 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (200 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (242 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (289 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone aluminum; monotube shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent multi-link aluminum; monotube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Fixed 2-piston / cast iron |
| Front Brake Disc | 12.6 x 1.10 in. vented |
| Rear Brake Disc | 12.1 x 0.63 in. vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x9 in. |
| Wheels Rear | 18x9 in. |
| Tires Front | P245/45R18 |
| Tires Rear | P245/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.4 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 51.8 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 6.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,549 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57.5% / 42.5% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline