2023 Nissan Z Performance 6MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $50,990 |
| MSRP with Destination | $52,085 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Twin Turbocharged |
| Displacement | 3 L |
| Boost Pressure | 15 psi |
| Horsepower | 400 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 350 lb-ft @ 1600-5200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder; Continuously Variable Valve Timing Control System (CVTCS) |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Differential Type | Mechanical clutch-type LSD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed close-ratio manual with EXEDY high-performance clutch |
| 1st Gear | 3.795 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 2.325 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.625 (94 mph **) |
| 4th Gear | 1.272 (119 mph **) |
| 5th Gear | 1 (152 mph **) |
| 6th Gear | 0.795 (191 mph **) |
| Reverse | 3.446 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-wishbone aluminum; monotube shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent multi-link aluminum; monotube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Floating 4-piston / aluminum |
| Front Brake Disc | 14.0 x 1.26 in. vented |
| Rear Brake Disc | 13.8 x 0.79 in. vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19x9.5 in. |
| Wheels Rear | 19x10 in. |
| Tires Front | P255/40R19 |
| Tires Rear | P275/35R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.4 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 51.8 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 6.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,536 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56.4% / 43.6% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline