2026 Nissan Altima SR FWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,080 |
| Engine | |
| Engine Type | PR25DD 2.5L Inline-4 (DOHC, DIG) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 188 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve CVTCS Intake/Exhaust |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| 1st Gear | 2.631 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 0.378 (267 mph **) |
| Reverse | 1.96 |
| Final Drive | 4.828 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 16.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut with Coil Springs, Aluminum Links, 25 mm Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent Suspension |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26 mm (Hollow) |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.65 in x 1.02 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 11.50 in x 0.35 in (Solid) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in (machined alloy) |
| Wheels Rear | 19 in (machined alloy) |
| Tires Front | 235/40R19 All-Season |
| Tires Rear | 235/40R19 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 72.9 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Cargo Volume | 15.4 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58.2 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline