| Price |
| MSRP | $61,840 |
| Engine |
| Engine Type | VR35DDTT 3.5L Twin-Turbo V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 425 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 516 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve |
| Bore and Stroke | 100.2 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | 4-Wheel Drive (4WD) |
| Transmission |
| Transmission | 9-Speed Automatic with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.425 |
| 2nd Gear | 3.263 |
| 3rd Gear | 2.25 |
| 4th Gear | 1.649 |
| 5th Gear | 1.221 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.862 |
| 8th Gear | 0.713 |
| 9th Gear | 0.597 |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy |
| City | 16 MPG |
| Highway | 19 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (recommended) |
| Tank Capacity | 23.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone with Coil Springs |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link with Coil Springs |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Twin-Piston Swing Caliper |
| Front Brake Disc | 13.78 in x 1.18 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 13.78 in x 0.79 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in (alloy) |
| Wheels Rear | 18 in (alloy) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 209.6 in |
| Width | 79.9 in |
| Height | 76.6 in |
| Wheelbase | 121.1 in |
| Ground Clearance | 9.6 in |
| Cargo Volume | 20.4 ft³ |
| Curb Weight | 5,870 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.8 in |
| Headroom Rear | 40 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 63.7 in |
| Hip Room Front | 59.9 in |
| Hip Room Rear | 59.9 in |