2026 Nissan Frontier King Cab S 4x2
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,150 |
| MSRP with Destination | $33,845 |
| Destination Charge | $1,695 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ38 3.8L V6 (Naturally Aspirated) |
| Displacement | 3.8 L |
| Horsepower | 310 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 281 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve, CVTCS with Variable Valve Event and Lift |
| Bore and Stroke | 95.5 x 88.4 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (4x2) |
| Differential Type | Rear Limited-Slip Differential |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.425 (30 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (50 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (72 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (99 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (133 mph **) |
| 6th Gear | 1 (163 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (189 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (228 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (273 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 21 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone, Twin-Tube Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Overslung Multi-Leaf Springs with Dana Axle, Twin-Tube Shock Absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 36 mm |
| Turning Diameter | 42.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston |
| Front Brake Disc | 11.1 x 1.1 in. (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 11.3 x 0.7 in. (vented disc) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 in (styled steel) |
| Wheels Rear | 16 in (styled steel) |
| Tires Front | 265/70R16 All-Season |
| Tires Rear | 265/70R16 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 210.2 in |
| Width | 73 in |
| Height | 71.5 in |
| Wheelbase | 126 in |
| Front Track | 61.8 in |
| Rear Track | 61.8 in |
| Ground Clearance | 9.3 in |
| Approach Angle | 29.8° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 49.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,385 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 36.6 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 26.2 in |
| Shoulder Room Front | 58.2 in |
| Shoulder Room Rear | 52.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline