2026 Nissan Murano SL AWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $46,760 |
| Engine | |
| Engine Type | KR20DDET 2.0L Turbo Inline-4 (VC-Turbo) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 241 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT (electric intake / hydraulic exhaust) |
| Bore and Stroke | 84.0 x 88.9-90.1 (variable) |
| Compression Ratio | 8.0:1 - 14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Turbocharged Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.713 (27 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (45 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (67 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (92 mph **) |
| 5th Gear | 1 (128 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (158 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (183 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (220 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (266 mph **) |
| Reverse | 3.8 |
| Final Drive | 4.34 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut with Coil Springs (Twin-Tube) |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 29.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 28.6 mm |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.78 in x 1.18 in (Ventilated) |
| Rear Brake Disc | 12.99 in x 0.63 in (Ventilated) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in (alloy) |
| Wheels Rear | 20 in (alloy) |
| Tires Front | 255/55R20 All-Season |
| Tires Rear | 255/55R20 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 78 in |
| Height | 67.9 in |
| Wheelbase | 111.2 in |
| Front Track | 66.7 in |
| Rear Track | 66.7 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 23.8° |
| Curb Weight | 4,355 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 37.9 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 60.8 in |
| Shoulder Room Rear | 58.5 in |
| Hip Room Front | 56.9 in |
| Hip Room Rear | 56.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline