2026 Nissan Pathfinder SL 4WD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,500 |
| Engine | |
| Engine Type | VQ35DD 3.5L V6 (Naturally Aspirated) |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 284 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 259 lb-ft @ 4800 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve CVTCS |
| Bore and Stroke | 96.0 x 81.0 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | Multipoint + Direct Injection (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent 4x4 |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 4.713 (29 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (48 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (71 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (98 mph **) |
| 5th Gear | 1 (136 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (168 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (194 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (234 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (283 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.34 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 29.0 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 28.6 mm |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.78 in x 1.18 in (Vented) |
| Rear Brake Disc | 12.99 in x 0.63 in (Vented) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in (machined alloy, gray) |
| Wheels Rear | 18 in (machined alloy, gray) |
| Tires Front | 255/60R18 All-Season |
| Tires Rear | 255/60R18 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 197.7 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 70.9 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.9 in |
| Ground Clearance | 7.1 in |
| Approach Angle | 15.6° |
| Departure Angle | 20.9° |
| Curb Weight | 4,506 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 44.3 in |
| Legroom Rear | 35.5 in |
| Shoulder Room Front | 60.8 in |
| Shoulder Room Rear | 59.6 in |
| Hip Room Front | 58.3 in |
| Hip Room Rear | 56.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline