| Price |
| MSRP | $39,390 |
| Engine |
| Engine Type | KR15DDT 1.5L VC-Turbo Inline-3 |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 201 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 225 lb-ft @ 2800-4000 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 12-Valve CVTCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 88.9-90.1 (variable) |
| Compression Ratio | 8.0:1 - 14.0:1 (variable) |
| Injection Type | Turbocharged Direct Injection (DIG) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Intelligent AWD |
| Transmission |
| Transmission | Xtronic CVT with Manual Shift Mode |
| 1st Gear | 2.953 |
| 2nd Gear | 0.361 |
| Reverse | 2.2 |
| Final Drive | 5.676 |
| Fuel Economy |
| City | 28 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (unique) alloy |
| Wheels Rear | 19 in (unique) alloy |
| Dimensions & Weight |
| Length | 183 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.6 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 23.6° |
| Curb Weight | 3,737 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 54.1 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |