2026 Nissan Sentra SL
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,990 |
| Engine | |
| Engine Type | MR20DD 2.0L Inline-4 (DOHC, DI) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 149 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 146 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve CVTCS |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.1 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Xtronic CVT |
| 1st Gear | 2.805 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 0.357 (278 mph **) |
| Reverse | 1.797 |
| Final Drive | 5.034 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Strut with Coil Springs |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Front Stabilizer Bar | 22.2 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 26.5 mm |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in x 0.9 in (Vented) |
| Rear Brake Disc | 10.2 in x 0.31 in (Vented) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in (alloy) |
| Wheels Rear | 17 in (alloy) |
| Tires Front | 215/50R17 All-Season |
| Tires Rear | 215/50R17 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.3 in |
| Width | 71.5 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 14.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,177 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.7 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 44 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.2 in |
| Shoulder Room Rear | 54.6 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
** Theoretical max speed per gear at redline