2026 Nissan Z Performance 9AT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,970 |
| MSRP with Destination | $54,265 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L V6 Twin Turbocharged DOHC |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 420 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 384 lb-ft @ 2000-5200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 Valves per Cylinder, CVTCS |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.3 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Mechanical Clutch-Type Limited-Slip Differential |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.425 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (53 mph **) |
| 3rd Gear | 2.249 (76 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (104 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (141 mph **) |
| 6th Gear | 1 (172 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (199 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (241 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (287 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 16.41 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone Aluminum-Alloy |
| Rear Suspension | Multi-Link Aluminum-Alloy |
| Turning Diameter | 34.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Floating 4-Piston Aluminum (Red Caliper) |
| Front Brake Disc | 14.0 x 1.3 in Vented |
| Rear Brake Disc | 13.8 x 0.8 in Vented |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 9.5 in |
| Wheels Rear | 19 x 10 in |
| Tires Front | P255/40R19 Bridgestone Potenza S007 |
| Tires Rear | P275/35R19 Bridgestone Potenza S007 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.4 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 51.8 in |
| Wheelbase | 100.4 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 6.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,602 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Legroom Front | 42.9 in |
| Shoulder Room Front | 54.2 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
** Theoretical max speed per gear at redline