2013 Subaru BRZ Premium 6MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,495 ($35,562 *) |
| MSRP with Destination | $26,245 ($36,608 *) |
| Destination Charge | $750 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder horizontally-opposed (Subaru BOXER) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 200 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 6400 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC chain-driven, 4 valves/cylinder, Subaru Dual Active Valve Control System (DAVCS) variable valve timing on intake and exhaust camshafts |
| Bore and Stroke | 86 x 86 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Direct and port injection (D-4S), Electronic Throttle Control |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Torsen limited-slip differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.626 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.188 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.541 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1.213 (110 mph **) |
| 5th Gear | 1 (134 mph **) |
| 6th Gear | 0.767 (175 mph **) |
| Reverse | 3.437 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium, 93 AKI |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts; lower L-arms, coil springs, stabilizer bar, strut tower brace, anti-dive geometry |
| Rear Suspension | Double-wishbone with coil springs, stabilizer bar, anti-lift geometry |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston |
| Front Brake Disc | 11.6 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.6 in ventilated disc, single-piston caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 in aluminum alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 in aluminum alloy |
| Tires Front | 215/45 R17 87W summer performance |
| Tires Rear | 215/45 R17 87W summer performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.7 in |
| Width | 69.9 in |
| Height | 50.6 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 59.8 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Cargo Volume | 6.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,762 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.1 in |
| Headroom Rear | 35 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 29.9 in |
| Shoulder Room Front | 53.1 in |
| Shoulder Room Rear | 45.3 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline